Praca i życie w innym mieście? Skorzystaj z bonu na start

Zmiana miejsca zamieszkania z powodów zawodowych zdarza się coraz częściej, szczególnie wśród młodych absolwentów czy mieszkańców mniejszych miejscowości. Gotowość do zdobywania pierwszych czy ciekawszych doświadczeń jest w nich silniejsza niż obawy związane z życiem w nowym otoczeniu. Nic w tym dziwnego, skoro jedna dobra decyzja może stać się motorem napędowym ich kariery.

Gotowi na relokację

Aż 84% osób, które wzięły udział w badaniu „Mobilność zawodowa Polaków”[1] portalu Pracuj.pl, jest gotowych na zmianę pracy jeszcze w tym roku. Blisko połowa badanych już poszukuje nowego pracodawcy. Potrzebę zmiany otwarcie deklaruje przede wszystkim najmłodsza grupa pracowników – niemal 60% ankietowanych z pokolenia Z (18-24 lata). Wśród aktywnie poszukujących znajdują się także osoby rozglądające się za swoją pierwszą pracą czy wracające na rynek po przerwie. W każdym przypadku mierzą się jednak z malejącą liczbą ofert w wybranych specjalizacjach (problem ten zauważa 46% kandydatów) i ograniczonym dostępem do wakatów w swoim rodzinnym mieście. Co zrobić, jeśli praca nie czeka za rogiem? Można poszukać jej kilkadziesiąt kilometrów dalej, w innym mieście, a wtedy już tylko przeprowadzka dzieli nas od nowych możliwości rozwoju zawodowego.

Aby taki scenariusz urzeczywistnił się bez komplikacji i dużych wydatków, warto skorzystać z dofinansowania w ramach tzw. bonu na zasiedlenie, wypłacanego z Funduszu Pracy. Otrzymana kwota wystarczy na pokrycie w całości lub częściowo kilkumiesięcznych kosztów wynajmu mieszkania.

Dla kogo bon relokacyjny?

To rozwiązanie przygotowane dla osób bezrobotnych, które nie ukończyły 30 roku życia i zdecydują się na zatrudnienie lub rozpoczęcie działalności gospodarczej w miejscowości oddalonej o minimum 80 km od ich dotychczasowego miejsca zamieszkania. W nowej pracy wnioskodawca powinien być zatrudniony na podstawie umowy objętej ubezpieczeniem społecznym, a jego wynagrodzenie lub miesięczny przychód nie może wynosić mniej niż najniższa krajowa. Warunkiem otrzymania bonu na zasiedlenie jest także zachowanie ciągłości pracy (u jednego lub kilku pracodawców) bądź własnej działalności gospodarczej przez co najmniej 6 miesięcy od momentu uzyskania dofinansowania.

Ile można zyskać?

Dokładna wysokość bonu na zasiedlenie jest określana w umowie między wnioskodawcą a Urzędem Pracy, po przeanalizowaniu indywidualnej sytuacji kandydata. W praktyce można liczyć maksymalnie

na dwukrotność średniej krajowej (według danych GUS w sierpniu br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło 7368,97 zł). Dodatkowo umowa zawiera takie informacje jak termin i sposób wypłaty środków, datę ich przyznania oraz warunki realizacji bonu.

Co trzeba zrobić?

Wniosek o bon relokacyjny można złożyć osobiście lub wysłać pocztą na adres Urzędu Pracy, właściwego ze względu na stałe lub czasowe miejsce zameldowania (który przyznał wnioskodawcy status osoby bezrobotnej). Jego wzór powinien być dostępny na stronie internetowej wybranej placówki. Jeśli dany urząd będzie tego wymagał (nie jest to regułą), wnioskodawca może w nim przedstawić orientacyjne koszty utrzymania mieszkania, zawierające wysokość czynszu i innych stałych opłat z tytułu wynajmu czy przybliżone wydatki na dojazdy do pracy. Dodatkowo do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie od przyszłego pracodawcy o przyjęciu do pracy lub oświadczenie o planowanym prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Ostatnimi załącznikami są dokumenty potwierdzające zabezpieczenie bonu na zasiedlenie (poręczenie od osoby trzeciej). Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, wnioskodawca musi już tylko podpisać umowę z urzędem pracy. Na tym kończą się formalności i zaczyna poszukiwanie mieszkania na wynajem w innym mieście.

Mieszkanie w abonamencie dla mobilnych

Młodzi ludzie cenią mobilność i uczynili z niej swoją wartość na rynku pracy, ale nawet dla nich przeprowadzka w celach zawodowych jest dużym wyzwaniem organizacyjnym, połączonym z poczuciem niepewności. Najlepiej więc poszukać alternatywy dla wynajmu od prywatnych właścicieli, którzy często mają niestandardowe, indywidualne wymagania i oczekują deklaracji najmu na długi czas. Zdecydowanie bardziej elastyczną ofertą są mieszkania i lokale na wynajem lub zakwaterowanie w abonamencie. W inwestycjach Resi4Rent w zależności od lokalizacji można podpisać umowę najmu na minimum 6 miesięcy lub umowę na zakwaterowanie na jeszcze krótszy okres – od 3 miesięcy.

Dziś niechętnie przeprowadzamy się z całym dobytkiem, ponieważ mobilność to także potrzeba wolności od gromadzenia zbędnych rzeczy. W mieszkaniu w abonamencie znajdziemy wszystko, co ułatwia start w nowym miejscu – meble, sprzęt AGD, dostęp do Wi-Fi, a poza nim opiekę administratora i monitoring budynku. Dzięki położeniu w pobliżu biur, sklepów, restauracji, obiektów kulturalno-rozrywkowych, komunikacji miejskiej i terenów zielonych adaptacja w mieście będzie szybsza i łatwiejsza.

Minimum formalności

Zasady i koszty utrzymania są przejrzyste. Przy podpisaniu umowy wymagana jest kaucja, która zostanie zwrócona po zakończeniu najmu. Najemcy standardowo płacą także stały czynsz i koszty zużycia mediów: wody, prądu, ogrzewania i wywozu śmieci. Obsługę najmu ułatwia aplikacja mobilna, w której lokatorzy na bieżąco mają dostęp do  szczegółów swojej umowy i rozliczeń.

– Oferta mieszkań w abonamencie w Resi4Rent skierowana jest przede wszystkim do ludzi młodych, ceniących sobie mobilność i niezależność. Wśród nich są wykwalifikowani specjaliści, którzy często przeprowadzają się do innych miast w celach zawodowych, a także osoby rozpoczynające karierę. Największą grupę naszych najemców tworzą osoby do 34. roku życia, a ich cechą wspólną jest chęć życia na własnych warunkach, w komfortowych mieszkaniach dostosowanych do ich aktualnych potrzeb. Wybierają miejsca ze swobodnym dostępem do wszelkich usług, rozrywki i kultury, blisko pracy, terenów zielonych czy transportu publicznego. Poza gwarantowanym standardem mieszkań, oferujemy im także różnorodne aktywności – wspólne zajęcia sportowe i artystyczne, zorganizowane przeglądy rowerowe czy spotkania z psim behawiorystą, które dodatkowo integrują społeczność i pomagają zadomowić się w nowym miejscumówi Alicja Kościesza, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, Resi4Rent.

Jeśli po kilku próbnych miesiącach w nowej pracy przekonaliśmy się, że nowe stanowisko okazało się tym wymarzonym, wystarczy przedłużyć umowę najmu mieszkania i nadal cieszyć się komfortowym lokum w abonamencie, bądź zmienić lokal na większy w zależności od potrzeb. Ci, którzy jednak chcą kontynuować poszukiwania idealnego miejsca pracy, również mogą spać spokojnie. W takiej sytuacji można starać się o ponowne przyznanie bonu na zasiedlenie, o ile zostanie spełniony warunek zatrudnienia w innej miejscowości niż ta, której dotyczyło poprzednie dofinansowanie.

Mieszkania w abonamencie Resi4Rent znajdują się w kluczowych dla rynku pracy miastach: Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by po zakończeniu najmu ponownie zmienić pracę i wynająć mieszkanie na podobnych zasadach w nowej lokalizacji.

Nie dostaniesz bonu? Zapytaj pracodawcę o benefity

Bon na zasiedlenie z Funduszu Pracy jest tylko jedną z możliwości otrzymania dodatkowej pomocy w czasie adaptacji w nowym miejscu zatrudnienia. Część pracodawców oferuje własne pakiety relokacyjne, obejmujące m.in. zwrot kosztów za wynajem mieszkania, wsparcie w poszukiwaniach odpowiedniego lokum czy wreszcie zapewnienie komfortowego mieszkania pracowniczego. Możliwość zamieszkania w nowym, odpowiednio przygotowanym lokalu jest pożądanym benefitem dla kandydatów uczestniczących w procesach rekrutacyjnych, zarówno wśród początkujących pracowników, jak i wykwalifikowanych specjalistów z dłuższym stażem.

Współpracujemy z firmami oraz agencjami relokacyjnymi, których celem jest dbanie o dobrostan pracowników. Nasi partnerzy doceniają łatwość zarządzania wszystkimi umowami u jednego operatora i elastyczność, gdy jest potrzeba zamiany mieszkania na większe czy relokacji pracownika do pracy nad projektem w innym mieście. Mając w każdej inwestycji lokalny zespół biura obsługi klienta, zapewniamy opiekę techniczną lokali oraz rozwiązania ułatwiające szybką aklimatyzację pod nowym adresem dodaje Sławomir Imianowski, prezes Resi4Rent.


[1]  Przeprowadzonym w marcu 2023 r. przez portal Pracuj.pl (na próbie 2044 ankietowanych w wieku 18-65 lat)

Więcej z branży

Specjalista od budowania marki – Specjalista z pogranicza grafiki komputerowej i marketingu. Jego czynności polegają na stworzeniu (a w pewnych sytuacjach także na modyfikacji) elementów graficznych, które mają być wykorzystywane w ramach jednej firmy. Grafik ten w pierwszej kolejności zajmie się ustaleniem jakie fonty, logo i zestawienia kolorów będą najbardziej korzystne dla jego kontrahenta, a następnie po uzyskaniu aprobaty przystępuje do wykonania grafiki, która zostanie zastosowana w materiałach promocyjnych przedsiębiorstwa (np. w papierze firmowym, długopisach, wizytówkach, etc.). Do grafika takiego należy zwrócić się również w przypadku, jeżeli mamy już logo i jesteśmy kojarzeni z pewnymi zestawieniami kolorów czy symbolami, pragniemy jednak odświeżyć wizerunek naszej firmy nie tracąc jednocześnie autentyczności. Powinineś mieć logo w krzywych, jeśli nie masz logo w formacie wektorowym napisz do mnie.

Retuszer – Najlepszy przyjaciel fotografa i osób, którym zależy na jakości wykonanych zdjęć. Retuszer nie ogranicza się jedynie do tego, by osoby znajdujące się na zdjęciach wyglądały korzystniej. Potrafi on również poprawić ogólną jakość zdjęć, odnowić stare fotografie, jak również wystylizować nowe zdjęcia na wykonane w innej epoce. Grafik ma również możliwość bezstratnego powiększania zdjęć przy pomocy nowoczesnych narzędzi. Dzięki odpowiednim zabiegom jest wstanie zmienić kolorystykę zdjęcia jak również dodać/usunąć odpowiednie elementy, przez co jest on niezastąpiony przy dostosowywaniu fotografii do potrzeb materiałów promocyjnych czy kampanii reklamowych.

Operator DTP – Zajmuje się on odpowiednim złożeniem tekstu i obrazu, tak, by nadawał się on do wykorzystania w ostatecznej publikacji. Ponieważ powyższy opis może być nieco niejasny dla osób, które wcześniej nie współpracowały z operatorem DTP, posłużymy się prostym przykładem. Weź do ręki dowolne czasopismo (najlepiej do tego celu nada się prasa kobieca, ale może być to też każda inna gazeta). Zwróć uwagę na tekst i obrazki umieszczone w czasopiśmie. Tekst rozmieszczony jest w kolumnach, które oplatają obrazki. W miejscach, gdzie tekst spotyka się z ilustracją litery często zmieniają swój kolor tak, by pozostać czytelnymi i stworzyć harmonijną całość. Tekst jest w niektórych miejscach pogrubiony tak, by przykuwał uwagę. Grafiki znajdujące się w czasopiśmie są natomiast w niektórych miejscach rozmyte, by w innych tworzyć wyraźne linie. Operator DTP zajmuje się właśnie tym, by z otrzymanego tekstu i grafiki stworzyć miłą dla oka całość, która następnie może zostać wykorzystana w czasopiśmie, na bilbordzie reklamowym, ulotce czy w książeczce ofertowej.

Projektowanie graficzne to szerokie pojęcie, które obejmuje zarówno pracę z grafiką wektorową (samodzielne tworzenie obrazów), jak i z grafiką rastrową (przekształcanie i poprawianie zdjęć). Oprócz tych dwóch popularnych dziedzin projektowanie graficzne obejmuje również tworzenie grafik 3D, jak i prace związane ze składem i przygotowaniem tekstu do druku (DTP).

Jakie prace najczęściej zleca się grafikom? Do branżowej codzienności należy projektowanie grafik na media społecznościowe, na blogi firmowe, wszelkie typy ulotek, reklamówek, katalogów i plakatów promocyjnych.
To jednak dopiero początek długiej listy – po nich plasują się zlecenia na przygotowanie grafik i całych layoutów na strony www lub do aplikacji mobilnych. Każdy element, jaki widzisz na stronie, wyszedł spod ręki projektanta: tu nie ma miejsca na przypadki.

Bardziej złożone prace graficzne to… wspomniane tworzenie logo firmy. Profesjonaliści, którzy poważnie myślą o swojej marce, wiedzą, że logo to wisienka na torcie, jakim jest cały system identyfikacji wizualnej. To właśnie projektowanie takich kompleksowych rozwiązań jest najciekawszym i najbardziej satysfakcjonującym wyzwaniem w pracy grafika.

Jakie jeszcze prace zleca się projektantom w Polsce? Rosnąca popularność e-commerce zwiększa zapotrzebowanie zarówno na profesjonalny retusz zdjęć produktowych jak i… na fotorealistyczne wizualizacje 3D.
3D jest przy tym jednym z ważniejszych trendów w projektowaniu graficznym. Jego możliwości rosną – trójwymiarowe obrazy nie tylko zastępują prawdziwe produkty w katalogach firmowych, ale również oferują przedstawienia przekrojów, modele zamówień czy wizualizacje.

Osobną kategorią prac graficznych jest skład tekstu i przygotowanie go do druku. Wymaga nie tylko dużej cierpliwości i wyobraźni, ale również specjalistycznej wiedzy dotyczącej typografii.

Grafika komputerowa od wielu już lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ osoby, które posiadają w tej materii odpowiednie umiejętności i wiedzę, z sukcesami odnajdują się na rynku pracy. Jak się jednak okazuje, praca grafika komputerowego tylko z pozoru wydaje się prosta, w praktyce jednak jest związana z koniecznością funkcjonowania pod presją czasu, a jednocześnie zachowania jak najwyższej jakości. 

Najprościej tłumacząc, grafik komputerowy wykonuje zawód z pogranicza twórczości artystycznej oraz informatyki. Co do zasady, pracuje on z wykorzystaniem komputera oraz innych rozwiązań technologicznych, w tym np. tabletu graficznego. Jak zostać grafikiem komputerowym - wiele osób zadaje sobie to pytanie. Czy konieczne jest wykształcenie w tym kierunku lub może wystarczy ukończony kurs grafiki komputerowej? Niestety, nie ma idealnej odpowiedzi na te pytania, ponieważ wiele zależy od konkretnego przypadku. Oczywiście ukończenie studiów informatycznych czy artystycznych jest atutem, ale z całą pewnością o wiele ważniejsze od posiadania dyplomu wyższej uczelni są umiejętności, jakimi może pochwalić się dana osoba. Jeśli ktoś chce pracować w tym zawodzie powinien także zadbać o zdobycie doświadczenia oraz zbudować odpowiednie portfolio, które zwiększy jego szanse na zatrudnienie.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.


*