Praca i życie w innym mieście? Skorzystaj z bonu na start

Zmiana miejsca zamieszkania z powodów zawodowych zdarza się coraz częściej, szczególnie wśród młodych absolwentów czy mieszkańców mniejszych miejscowości. Gotowość do zdobywania pierwszych czy ciekawszych doświadczeń jest w nich silniejsza niż obawy związane z życiem w nowym otoczeniu. Nic w tym dziwnego, skoro jedna dobra decyzja może stać się motorem napędowym ich kariery.

Gotowi na relokację

Aż 84% osób, które wzięły udział w badaniu „Mobilność zawodowa Polaków”[1] portalu Pracuj.pl, jest gotowych na zmianę pracy jeszcze w tym roku. Blisko połowa badanych już poszukuje nowego pracodawcy. Potrzebę zmiany otwarcie deklaruje przede wszystkim najmłodsza grupa pracowników – niemal 60% ankietowanych z pokolenia Z (18-24 lata). Wśród aktywnie poszukujących znajdują się także osoby rozglądające się za swoją pierwszą pracą czy wracające na rynek po przerwie. W każdym przypadku mierzą się jednak z malejącą liczbą ofert w wybranych specjalizacjach (problem ten zauważa 46% kandydatów) i ograniczonym dostępem do wakatów w swoim rodzinnym mieście. Co zrobić, jeśli praca nie czeka za rogiem? Można poszukać jej kilkadziesiąt kilometrów dalej, w innym mieście, a wtedy już tylko przeprowadzka dzieli nas od nowych możliwości rozwoju zawodowego.

Aby taki scenariusz urzeczywistnił się bez komplikacji i dużych wydatków, warto skorzystać z dofinansowania w ramach tzw. bonu na zasiedlenie, wypłacanego z Funduszu Pracy. Otrzymana kwota wystarczy na pokrycie w całości lub częściowo kilkumiesięcznych kosztów wynajmu mieszkania.

Dla kogo bon relokacyjny?

To rozwiązanie przygotowane dla osób bezrobotnych, które nie ukończyły 30 roku życia i zdecydują się na zatrudnienie lub rozpoczęcie działalności gospodarczej w miejscowości oddalonej o minimum 80 km od ich dotychczasowego miejsca zamieszkania. W nowej pracy wnioskodawca powinien być zatrudniony na podstawie umowy objętej ubezpieczeniem społecznym, a jego wynagrodzenie lub miesięczny przychód nie może wynosić mniej niż najniższa krajowa. Warunkiem otrzymania bonu na zasiedlenie jest także zachowanie ciągłości pracy (u jednego lub kilku pracodawców) bądź własnej działalności gospodarczej przez co najmniej 6 miesięcy od momentu uzyskania dofinansowania.

Ile można zyskać?

Dokładna wysokość bonu na zasiedlenie jest określana w umowie między wnioskodawcą a Urzędem Pracy, po przeanalizowaniu indywidualnej sytuacji kandydata. W praktyce można liczyć maksymalnie

na dwukrotność średniej krajowej (według danych GUS w sierpniu br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło 7368,97 zł). Dodatkowo umowa zawiera takie informacje jak termin i sposób wypłaty środków, datę ich przyznania oraz warunki realizacji bonu.

Co trzeba zrobić?

Wniosek o bon relokacyjny można złożyć osobiście lub wysłać pocztą na adres Urzędu Pracy, właściwego ze względu na stałe lub czasowe miejsce zameldowania (który przyznał wnioskodawcy status osoby bezrobotnej). Jego wzór powinien być dostępny na stronie internetowej wybranej placówki. Jeśli dany urząd będzie tego wymagał (nie jest to regułą), wnioskodawca może w nim przedstawić orientacyjne koszty utrzymania mieszkania, zawierające wysokość czynszu i innych stałych opłat z tytułu wynajmu czy przybliżone wydatki na dojazdy do pracy. Dodatkowo do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie od przyszłego pracodawcy o przyjęciu do pracy lub oświadczenie o planowanym prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Ostatnimi załącznikami są dokumenty potwierdzające zabezpieczenie bonu na zasiedlenie (poręczenie od osoby trzeciej). Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, wnioskodawca musi już tylko podpisać umowę z urzędem pracy. Na tym kończą się formalności i zaczyna poszukiwanie mieszkania na wynajem w innym mieście.

Mieszkanie w abonamencie dla mobilnych

Młodzi ludzie cenią mobilność i uczynili z niej swoją wartość na rynku pracy, ale nawet dla nich przeprowadzka w celach zawodowych jest dużym wyzwaniem organizacyjnym, połączonym z poczuciem niepewności. Najlepiej więc poszukać alternatywy dla wynajmu od prywatnych właścicieli, którzy często mają niestandardowe, indywidualne wymagania i oczekują deklaracji najmu na długi czas. Zdecydowanie bardziej elastyczną ofertą są mieszkania i lokale na wynajem lub zakwaterowanie w abonamencie. W inwestycjach Resi4Rent w zależności od lokalizacji można podpisać umowę najmu na minimum 6 miesięcy lub umowę na zakwaterowanie na jeszcze krótszy okres – od 3 miesięcy.

Dziś niechętnie przeprowadzamy się z całym dobytkiem, ponieważ mobilność to także potrzeba wolności od gromadzenia zbędnych rzeczy. W mieszkaniu w abonamencie znajdziemy wszystko, co ułatwia start w nowym miejscu – meble, sprzęt AGD, dostęp do Wi-Fi, a poza nim opiekę administratora i monitoring budynku. Dzięki położeniu w pobliżu biur, sklepów, restauracji, obiektów kulturalno-rozrywkowych, komunikacji miejskiej i terenów zielonych adaptacja w mieście będzie szybsza i łatwiejsza.

Minimum formalności

Zasady i koszty utrzymania są przejrzyste. Przy podpisaniu umowy wymagana jest kaucja, która zostanie zwrócona po zakończeniu najmu. Najemcy standardowo płacą także stały czynsz i koszty zużycia mediów: wody, prądu, ogrzewania i wywozu śmieci. Obsługę najmu ułatwia aplikacja mobilna, w której lokatorzy na bieżąco mają dostęp do  szczegółów swojej umowy i rozliczeń.

– Oferta mieszkań w abonamencie w Resi4Rent skierowana jest przede wszystkim do ludzi młodych, ceniących sobie mobilność i niezależność. Wśród nich są wykwalifikowani specjaliści, którzy często przeprowadzają się do innych miast w celach zawodowych, a także osoby rozpoczynające karierę. Największą grupę naszych najemców tworzą osoby do 34. roku życia, a ich cechą wspólną jest chęć życia na własnych warunkach, w komfortowych mieszkaniach dostosowanych do ich aktualnych potrzeb. Wybierają miejsca ze swobodnym dostępem do wszelkich usług, rozrywki i kultury, blisko pracy, terenów zielonych czy transportu publicznego. Poza gwarantowanym standardem mieszkań, oferujemy im także różnorodne aktywności – wspólne zajęcia sportowe i artystyczne, zorganizowane przeglądy rowerowe czy spotkania z psim behawiorystą, które dodatkowo integrują społeczność i pomagają zadomowić się w nowym miejscumówi Alicja Kościesza, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, Resi4Rent.

Jeśli po kilku próbnych miesiącach w nowej pracy przekonaliśmy się, że nowe stanowisko okazało się tym wymarzonym, wystarczy przedłużyć umowę najmu mieszkania i nadal cieszyć się komfortowym lokum w abonamencie, bądź zmienić lokal na większy w zależności od potrzeb. Ci, którzy jednak chcą kontynuować poszukiwania idealnego miejsca pracy, również mogą spać spokojnie. W takiej sytuacji można starać się o ponowne przyznanie bonu na zasiedlenie, o ile zostanie spełniony warunek zatrudnienia w innej miejscowości niż ta, której dotyczyło poprzednie dofinansowanie.

Mieszkania w abonamencie Resi4Rent znajdują się w kluczowych dla rynku pracy miastach: Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by po zakończeniu najmu ponownie zmienić pracę i wynająć mieszkanie na podobnych zasadach w nowej lokalizacji.

Nie dostaniesz bonu? Zapytaj pracodawcę o benefity

Bon na zasiedlenie z Funduszu Pracy jest tylko jedną z możliwości otrzymania dodatkowej pomocy w czasie adaptacji w nowym miejscu zatrudnienia. Część pracodawców oferuje własne pakiety relokacyjne, obejmujące m.in. zwrot kosztów za wynajem mieszkania, wsparcie w poszukiwaniach odpowiedniego lokum czy wreszcie zapewnienie komfortowego mieszkania pracowniczego. Możliwość zamieszkania w nowym, odpowiednio przygotowanym lokalu jest pożądanym benefitem dla kandydatów uczestniczących w procesach rekrutacyjnych, zarówno wśród początkujących pracowników, jak i wykwalifikowanych specjalistów z dłuższym stażem.

Współpracujemy z firmami oraz agencjami relokacyjnymi, których celem jest dbanie o dobrostan pracowników. Nasi partnerzy doceniają łatwość zarządzania wszystkimi umowami u jednego operatora i elastyczność, gdy jest potrzeba zamiany mieszkania na większe czy relokacji pracownika do pracy nad projektem w innym mieście. Mając w każdej inwestycji lokalny zespół biura obsługi klienta, zapewniamy opiekę techniczną lokali oraz rozwiązania ułatwiające szybką aklimatyzację pod nowym adresem dodaje Sławomir Imianowski, prezes Resi4Rent.


[1]  Przeprowadzonym w marcu 2023 r. przez portal Pracuj.pl (na próbie 2044 ankietowanych w wieku 18-65 lat)

Więcej z branży

Czym zajmuje się grafik komputerowy?

Grafik komputerowy musi łączyć w swojej pracy aspekty artystyczne oraz informatyczne. Trudno jednoznacznie scharakteryzować tę profesję, ponieważ zakres obowiązków jest ustalany indywidualnie, w zależności od konkretnych potrzeb. Najogólniej jednak rzecz ujmując, graficy komputerowi zajmują się kampaniami marketingowymi i reklamowymi pod kątem przygotowywania grafik, ilustracji, makiet 3D, projektowaniem ulotek, billboardów, składem papierowych magazynów itp.

Grafik komputerowy - gdzie znajdzie pracę i za ile?

Grafik komputerowy znajdzie zatrudnienie w wielu branżach, w tym przede wszystkim mediach, wydawnictwach, agencjach kreatywnych, reklamowych czy public relations. W dobie ogromnej popularności social mediów graficy komputerowi nie mogą narzekać na brak pracy. Znajdą ją bowiem zarówno w dużych przedsiębiorstwach, gdzie istnieją działy graficzne, jak i w niewielkich firmach.

Zamykasz komputer, wsiadasz do auta i kierujesz się wprost do pracy. Jak zwykle poranne korki zdecydowanie utrudniają drogę, którą przy braku ruchu byłbyś wstanie pokonać w czasie kilkunastu minut. Przez to masz jednak czas się rozejrzeć.

Na budynku przed tobą ktoś wywiesił nowiutki bilbord zachęcający do zakupu auta marki Citroen. Z twojej prawej strony zalotne spojrzenie rzuca kobieta z reklamy salonu odzieżowego. Dojeżdżasz pod pracę. Ponieważ pracujesz w centrum miasta, zaczepia Cię młoda dziewczyna wręczając ulotkę z ofertą studiów podyplomowych. Wchodzisz do bura.

Twój szef rozmawia właśnie z jakąś nieznaną Ci osobą. Nagle woła Cię, byś przywitał się z nieznajomym. Ten uśmiecha się, ściska twoją dłoń i wręcza wizytówkę. Patrzysz na nią. Ktoś naprawdę dobrze dobrał kolory i czcionkę. Wracasz do swojego biurka z wizytówką w dłoni.

Nagle dopada Cię pewna refleksja. Począwszy od designu twojej ulubionej strony internetowej, przez wręczoną Ci ulotkę aż do wizytówki, wszystko, na co natknąłeś się w swojej drodze do pracy było dziełem przedstawicieli  jednego zawodu. Zawodu,  który pojawił się niedawno, a jak widać, zupełnie zdominował aspekt wizualny dzisiejszego świata. Zawód ten, to oczywiście grafik komputerowy.

Rozwój technik informatycznych w znaczący sposób wpłynął na wiele zawodów. Jedną z profesji w dużym stopniu związanych z IT jest grafika. Programy graficzne są niezbędną bazą dla pracy grafików, co nie oznacza, że nie muszą się oni wykazywać podobnymi cechami, jak ich koledzy sprzed kilkudziesięciu lat. Nadal w zawodzie tym liczą się takie umiejętności jak: talent plastyczny, biegłość techniczna, skrupulatność, dokładność i jednocześnie – kreatywność.

Dobry grafik to osoba posiadająca niezbędny zasób umiejętności twardych i miękkich. Liczy się też jeszcze coś szczególnego – pasja – która nie tylko nie pozwoli popaść w zawodową rutynę, ale sprawi, że profesjonalny rozwój (a co za tym idzie – śledzenie szybko zachodzących w tej branży zmian) nie będzie niemiłą koniecznością.

Fotografia studyjna

Fotografia studyjna to rodzaj fotografii, która jest wykonywana w kontrolowanych warunkach studia fotograficznego, zazwyczaj za pomocą specjalistycznego sprzętu oświetleniowego i tła. Fotografia studyjna charakteryzuje się starannym podejściem do oświetlenia, kompozycji, detali i kontroli nad całą sceną.

Oto kilka kluczowych elementów związanych z fotografią studyjną:

  1. Oświetlenie: Jednym z głównych elementów w fotografii studyjnej jest kontrolowane oświetlenie. Fotografowie studyjni często korzystają z różnych źródeł światła, takich jak lampy błyskowe, światła ciągłe, softboxy czy lampy studyjne, aby uzyskać pożądane efekty i uniknąć niechcianych cieni.
  2. Tło: W studio fotograficznym często używa się jednolitego tła, które pozwala skupić uwagę na fotografowanym obiekcie. Tła mogą być różnokolorowe lub jednolite, a ich wybór zależy od zamierzonego efektu i stylu fotografii.
  3. Kontrola nad kompozycją: Fotografowie studyjni mają pełną kontrolę nad kompozycją zdjęcia. Mogą skupić się na szczegółach, eksperymentować z kątami, ustawiać oświetlenie w taki sposób, aby podkreślało cechy obiektu oraz stosować różnorodne techniki kompozycyjne.
  4. Sprzęt fotograficzny: Do fotografii studyjnej używa się zazwyczaj aparatów cyfrowych o wysokiej rozdzielczości, które pozwalają na uzyskanie szczegółowych i wyraźnych obrazów. W przypadku portretów mogą być używane specjalistyczne obiektywy, takie jak portretowe, aby uzyskać korzystne efekty.
  5. Retuszowanie i edycja: Po zrobieniu zdjęć, fotografowie studyjni często korzystają z programów do edycji fotografii, takich jak Adobe Photoshop, do retuszowania, poprawiania kolorów, usuwania niedoskonałości i dostosowywania ogólnej jakości obrazu.
  6. Zastosowania: Fotografia studyjna może być używana w różnych celach, takich jak portrety, sesje rodzinne, sesje ślubne, fotografie reklamowe produktów, zdjęcia mody czy fotografie artystyczne. Jest to także popularny sposób na uzyskanie profesjonalnych zdjęć do dokumentów lub portfolio.

Fotografia studyjna daje fotografowi pełną kontrolę nad procesem tworzenia obrazu, co pozwala na uzyskanie pożądanych efektów w kontrolowanych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *