Czym są studyjne sesje zdjęciowe?

Piękne zdjęcia dla każdego

Studia fotograficzne wykorzystywane są przez profesjonalnych fotografów oraz czasem również przez amatorów. Skompletowanie wyposażenia do studia sporo kosztuje, ale sprzęt wysokiej jakości jest dostępny dla każdego, więc jedyną przeszkodą stają się pieniądze – a właściwie opłacalność zakupu w stosunku do ewentualnych zysków. W studiu można zorganizować na przykład sesję zdjęciową dla modelki czy modela. Świetne warunki oświetleniowe pozwalają na uzyskanie czystych, wyraźnych zdjęć, bez poruszeń i przekłamań (za stabilizację odpowiada między innymi statyw, ale używane są dodatkowe stabilizatory sprzętowe i programowe). Często robi się fotografie pozbawione tła, które są przeznaczone do dalszej obróbki, ale jak najbardziej możliwe jest zorganizowanie w studiu tzw. pleneru. Podczas jednej sesji robi się setki czy nawet tysiące ujęć, a w swojej pracy fotograf stara się wydobyć jak najwięcej uczuć, oryginalności z osoby modela. W ten sposób powstają np. świetne zdjęcia portretowe, mające w sobie „to coś”.

Komputerowe poprawianie natury

Praktycznie w każdym nowoczesnym studiu znaleźć można sprzęt komputerowy z profesjonalnym oprogramowaniem. To bardzo istotne narzędzia pracy i wcale nie chodzi o to, by przekłamywać rzeczywistość w programach typu Adobe Photoshop. Fotograf, dysponując różnego rodzaju oprogramowaniem, może dodawać efekty do zdjęć czy tworzyć fotomontaże, ale głównym zadaniem obróbki jest poprawa delikatnych aspektów typu nasycenie kolorów lub balans bieli.  Dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów zdjęcia stają się bardziej atrakcyjne, soczyste, przyciągające wzrok.

Więcej z branży

Rozwój technik informatycznych w znaczący sposób wpłynął na wiele zawodów. Jedną z profesji w dużym stopniu związanych z IT jest grafika. Programy graficzne są niezbędną bazą dla pracy grafików, co nie oznacza, że nie muszą się oni wykazywać podobnymi cechami, jak ich koledzy sprzed kilkudziesięciu lat. Nadal w zawodzie tym liczą się takie umiejętności jak: talent plastyczny, biegłość techniczna, skrupulatność, dokładność i jednocześnie – kreatywność.

Dobry grafik to osoba posiadająca niezbędny zasób umiejętności twardych i miękkich. Liczy się też jeszcze coś szczególnego – pasja – która nie tylko nie pozwoli popaść w zawodową rutynę, ale sprawi, że profesjonalny rozwój (a co za tym idzie – śledzenie szybko zachodzących w tej branży zmian) nie będzie niemiłą koniecznością.

Zamykasz komputer, wsiadasz do auta i kierujesz się wprost do pracy. Jak zwykle poranne korki zdecydowanie utrudniają drogę, którą przy braku ruchu byłbyś wstanie pokonać w czasie kilkunastu minut. Przez to masz jednak czas się rozejrzeć.

Na budynku przed tobą ktoś wywiesił nowiutki bilbord zachęcający do zakupu auta marki Citroen. Z twojej prawej strony zalotne spojrzenie rzuca kobieta z reklamy salonu odzieżowego. Dojeżdżasz pod pracę. Ponieważ pracujesz w centrum miasta, zaczepia Cię młoda dziewczyna wręczając ulotkę z ofertą studiów podyplomowych. Wchodzisz do bura.

Twój szef rozmawia właśnie z jakąś nieznaną Ci osobą. Nagle woła Cię, byś przywitał się z nieznajomym. Ten uśmiecha się, ściska twoją dłoń i wręcza wizytówkę. Patrzysz na nią. Ktoś naprawdę dobrze dobrał kolory i czcionkę. Wracasz do swojego biurka z wizytówką w dłoni.

Nagle dopada Cię pewna refleksja. Począwszy od designu twojej ulubionej strony internetowej, przez wręczoną Ci ulotkę aż do wizytówki, wszystko, na co natknąłeś się w swojej drodze do pracy było dziełem przedstawicieli  jednego zawodu. Zawodu,  który pojawił się niedawno, a jak widać, zupełnie zdominował aspekt wizualny dzisiejszego świata. Zawód ten, to oczywiście grafik komputerowy.

Informatyk grafik - Czyli grafik komputerowy który poza projektowaniem potrafi zadbać o swój sprzęt komputerowy jak i sprzęt w firmie. Często taka osoba pracuje w mnijszych firmach gdzie sporadycznie potrzebna jest osoba techniczna do małych napraw. Krótko mówiąc informatyk grafik to taka złota rączka w świecie IT i grafiki

Projektant stron internetowych – Grafik ten znany jest również pod pojęciem Web Designer. Jak sama nazwa wskazuje, specjalista taki zajmuje się opracowaniem szaty graficznej stron internetowych. Zakres czynności tej kategorii grafików wykracza jednak zwykle poza samo opracowanie szablonu. Zlecając pracę Web Designerowi możemy liczyć na to, że opracowaną przez siebie szatę graficzną zmieni w pełni funkcjonalny interface witryny, który po przypisaniu do odpowiedniej domeny stanie się stroną internetową. Mimo, że Web Designerzy zapewniają usługi o bardzo szerokim spektrum, należy mieć na uwadze, że część zadań związanych z postawieniem serwisu powinno się zlecić osobom trzecim. W szczególności do czynności, o których tutaj mowa, należy zaliczyć zakup domeny, zapewnienie hostingu, czy też stworzenie tekstów, które mają pojawić się w serwisie.

Projektant interfaceów – Grafik ten, podobnie jak projektant stron internetowych, zajmuje się opracowaniem szat graficznych, które następnie zostają przeprogramowane w funkcjonalna całość. Różnica polega na tym, ze projektant interfaców specjalizuje się w wykonywaniu grafik, które zostaną wykorzystane nie w stronach internetowych, lecz w programach i aplikacjach. Chodzi tu tak o menu główne w grze komputerowej, jak i wykonanie przycisków do aplikacji na smartphona.

2 Komentarze

  1. Zastanawiam się, czy każdy może pójść sobie na taką sesję, czy jest to zarezerwowane dla profesjonalnych modeli? Czy to dużo kosztuje?

  2. Nie jest łatwo zorganizować sobie takie studio, chociażby z powodu kosztów oraz konieczności wynajęcia dość sporego lokalu. Nie znam ani jednego amatora, który posiadałby własne studio, za to znam wiele firm ze świetnie wyposażonym zapleczem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.


*