Niedroga fotografia studyjna

Gdy masz pasję, ale nie stać cię na studio

Wielu początkujących fotografów ma bardzo trudny start, bo spora konkurencja i konieczność poniesienia dużych wydatków paraliżują ich rozwój i czasami całkowicie rujnują motywację. Osoby specjalizujące się w fotografii studyjnej mogą czuć się zniechęcone głównie tym, że nie są w stanie niedrogo kupić potrzebnego wyposażenia. Na szczęście jest kilka możliwości zminimalizowania kosztów, na przykład stworzenie lokalu w swoim mieszkaniu – wystarczy jeden większy pokój z mniejszym obok, a jeśli będzie się przyjmować klientów, dodatkowo trochę miejsca na poczekalnię. W bloku czy innej regularnej zabudowie będzie ciężko coś takiego zorganizować (zostają ewentualnie piwnice/garaże/strychy, które po odpowiedniej adaptacji również dają radę), ale w przypadku domów wolnostojących jest to jak najbardziej możliwe. Kolejną dobrą metodą zaoszczędzenia na początek jest nabycie używanego sprzętu i wyposażenia. Warto obejrzeć różne portale aukcyjne i serwisy z ogłoszeniami pod kątem tego typu propozycji. Czasami znaleźć można nawet opcje darmowe, kiedy ktoś chce szybko pozbyć się posiadanego sprzętu.

Tańsze substytuty

Co prawda profesjonalne studio musi zostać wyposażone w odpowiedni sprzęt, ale w większości przypadków na początku można niektóre rzeczy pominąć. Zamiast kupowania wielu lamp do różnych celów, można pozostać przy zwykłych błyskowych oraz nabyć dobrej jakości dyfuzor. Akcesoria do dyfuzora potrafią świetnie modyfikować oświetlenie, a nie kosztują tak dużo, by znacznie obciążyć budżet. Dodatkowo niektóre z nich dostępne są bez konieczności kupowania czegokolwiek – przykładem jest papier dyfuzyjny służący do zmiękczania światła padającego na scenę. Papier taki kupuje się, ale z braku możliwości nieźle zastępuje go papier śniadaniowy, agrowłóknina poddane odpowiedniej obróbce.

Więcej z branży

Rozwój technik informatycznych w znaczący sposób wpłynął na wiele zawodów. Jedną z profesji w dużym stopniu związanych z IT jest grafika. Programy graficzne są niezbędną bazą dla pracy grafików, co nie oznacza, że nie muszą się oni wykazywać podobnymi cechami, jak ich koledzy sprzed kilkudziesięciu lat. Nadal w zawodzie tym liczą się takie umiejętności jak: talent plastyczny, biegłość techniczna, skrupulatność, dokładność i jednocześnie – kreatywność.

Dobry grafik to osoba posiadająca niezbędny zasób umiejętności twardych i miękkich. Liczy się też jeszcze coś szczególnego – pasja – która nie tylko nie pozwoli popaść w zawodową rutynę, ale sprawi, że profesjonalny rozwój (a co za tym idzie – śledzenie szybko zachodzących w tej branży zmian) nie będzie niemiłą koniecznością.

W największym skrócie grafik komputerowy to osoba, która zawodowo zajmuje się opracowywaniem elementów wizualnych przy pomocy techniki komputerowej. Przedstawiciele tej dziedziny są więc połączeniem artysty  (ostateczny efekt ich pracy jest wynikiem inwencji twórczej) i informatyka (grafik komputerowy nie maluję pędzlem – jego narzędziem są skomplikowane programy i algorytmy). Mimo, że ostateczny efekt zawsze wynika  z procesu twórczego, kontrahent grafika ma kluczowy wpływ na tworzone dzieło. To właśnie jego wytycznymi kieruje się grafik podczas swojej pracy.

Podobnie jak w przypadku innych zawodów, tak i wśród grafików komputerowych wyróżniamy wiele specjalizacji. Każda z niech jest odpowiedzią na inną potrzebę rynku. Każda z nich wymaga nieco innych umiejętności. W ramach każdej z nich używa się nieco odmiennego oprogramowania i sprzętu. Mimo, iż z każdym rokiem pojawiają się nowe specjalizacje, istnieją kategorie ogólne, do których można przyporządkować większość przedstawicieli tego zawodu.

Grafika komputerowa od wielu już lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ osoby, które posiadają w tej materii odpowiednie umiejętności i wiedzę, z sukcesami odnajdują się na rynku pracy. Jak się jednak okazuje, praca grafika komputerowego tylko z pozoru wydaje się prosta, w praktyce jednak jest związana z koniecznością funkcjonowania pod presją czasu, a jednocześnie zachowania jak najwyższej jakości. 

Najprościej tłumacząc, grafik komputerowy wykonuje zawód z pogranicza twórczości artystycznej oraz informatyki. Co do zasady, pracuje on z wykorzystaniem komputera oraz innych rozwiązań technologicznych, w tym np. tabletu graficznego. Jak zostać grafikiem komputerowym - wiele osób zadaje sobie to pytanie. Czy konieczne jest wykształcenie w tym kierunku lub może wystarczy ukończony kurs grafiki komputerowej? Niestety, nie ma idealnej odpowiedzi na te pytania, ponieważ wiele zależy od konkretnego przypadku. Oczywiście ukończenie studiów informatycznych czy artystycznych jest atutem, ale z całą pewnością o wiele ważniejsze od posiadania dyplomu wyższej uczelni są umiejętności, jakimi może pochwalić się dana osoba. Jeśli ktoś chce pracować w tym zawodzie powinien także zadbać o zdobycie doświadczenia oraz zbudować odpowiednie portfolio, które zwiększy jego szanse na zatrudnienie.

2 Komentarze

  1. Nie wierzę, że można zostać profesjonalistą bez wkładu finansowego. Na początku dobrze jest wziąć np. dofinansowanie, a nie korzystać z biedasposobów i tracić klientów.

  2. Różne sposoby na znalezienie substytutu potrzebnych urządzeń wymagają kreatywności. Nie zgadzam się, że to powoduje utratę klientów. Fotograf z pasją poradzi sobie dzięki swoim umiejętnościom, a nie wyposażeniu.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.


*