Zdjęcia produktów prosto ze studia

Jak ładnie sfotografować produkt?

Fotografia studyjna zajmuje się nie tylko uwiecznianiem sylwetek czy twarzy. W studiu bardzo często robi się profesjonalne zdjęcia produktów, wykorzystywane później np. do celów marketingowych czy handlowych. To dość trudna sztuka, wymagająca nie tylko podstawowej wiedzy, ale i sporej wrażliwości. Niełatwo przecież przedstawić zwyczajną rzecz w wyjątkowy, przyciągający wzrok sposób. Do tego łatwo o przekroczenie granicy opłacalności – co z tego, że produkt się sprzeda, jeśli zrobienie jednego dobrego zdjęcia zajmuje kilka godzin?

Jak się okazuje, nawet w niezbyt dobrze wyposażonym studiu i poświęcając niewielką ilość czasu, można wykonać dobre zdjęcia produktów możliwe do wykorzystania na stronach, do zdjęć stockowych itd. Praktycznie jedynym wymogiem „formalnym” jest posiadanie zewnętrznej lampy błyskowej z możliwością regulacji, włączania/wyłączania oraz odpowiedniej blendy. Jeśli chodzi o blendę, może ją zastąpić cokolwiek oferującego podobne właściwości. Z braku laku można posłużyć się białą ścianą, tkaniną czy tekturą. Dzięki wdrożeniu takiej powierzchni światło będzie bardziej miękkie, naturalne i pozbawione ostrych cieni wokół przedmiotu.

Dobre kadrowanie

Przedmioty, jakie są fotografowane w studiu, mogą mieć różne rozmiary. Najmniej problemów jest z tymi niewielkimi, bo wystarczy tylko dobra stabilizacja i znalezienie punktu, z którego dobrze widać daną rzecz. Rzeczy większe, np. meble, duże rośliny, mogą z trudem mieścić się w kadrze. Rozwiązaniem jest przesunięcie się z aparatem tak,  by znaleźć się w większej odległości od przedmiotu i tym samym objąć go w całości. Jeśli jednak studio jest zbyt małe, fotografowanie z bliska grozi np. zniekształceniami, rozmyciem krawędzi. Trzeba umiejętnie wydłużyć ogniskową obiektywu lub przenieść się np. w plener.

Więcej z branży

Rozwój technik informatycznych w znaczący sposób wpłynął na wiele zawodów. Jedną z profesji w dużym stopniu związanych z IT jest grafika. Programy graficzne są niezbędną bazą dla pracy grafików, co nie oznacza, że nie muszą się oni wykazywać podobnymi cechami, jak ich koledzy sprzed kilkudziesięciu lat. Nadal w zawodzie tym liczą się takie umiejętności jak: talent plastyczny, biegłość techniczna, skrupulatność, dokładność i jednocześnie – kreatywność.

Dobry grafik to osoba posiadająca niezbędny zasób umiejętności twardych i miękkich. Liczy się też jeszcze coś szczególnego – pasja – która nie tylko nie pozwoli popaść w zawodową rutynę, ale sprawi, że profesjonalny rozwój (a co za tym idzie – śledzenie szybko zachodzących w tej branży zmian) nie będzie niemiłą koniecznością.

W największym skrócie grafik komputerowy to osoba, która zawodowo zajmuje się opracowywaniem elementów wizualnych przy pomocy techniki komputerowej. Przedstawiciele tej dziedziny są więc połączeniem artysty  (ostateczny efekt ich pracy jest wynikiem inwencji twórczej) i informatyka (grafik komputerowy nie maluję pędzlem – jego narzędziem są skomplikowane programy i algorytmy). Mimo, że ostateczny efekt zawsze wynika  z procesu twórczego, kontrahent grafika ma kluczowy wpływ na tworzone dzieło. To właśnie jego wytycznymi kieruje się grafik podczas swojej pracy.

Podobnie jak w przypadku innych zawodów, tak i wśród grafików komputerowych wyróżniamy wiele specjalizacji. Każda z niech jest odpowiedzią na inną potrzebę rynku. Każda z nich wymaga nieco innych umiejętności. W ramach każdej z nich używa się nieco odmiennego oprogramowania i sprzętu. Mimo, iż z każdym rokiem pojawiają się nowe specjalizacje, istnieją kategorie ogólne, do których można przyporządkować większość przedstawicieli tego zawodu.

Grafika komputerowa od wielu już lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ osoby, które posiadają w tej materii odpowiednie umiejętności i wiedzę, z sukcesami odnajdują się na rynku pracy. Jak się jednak okazuje, praca grafika komputerowego tylko z pozoru wydaje się prosta, w praktyce jednak jest związana z koniecznością funkcjonowania pod presją czasu, a jednocześnie zachowania jak najwyższej jakości. 

Najprościej tłumacząc, grafik komputerowy wykonuje zawód z pogranicza twórczości artystycznej oraz informatyki. Co do zasady, pracuje on z wykorzystaniem komputera oraz innych rozwiązań technologicznych, w tym np. tabletu graficznego. Jak zostać grafikiem komputerowym - wiele osób zadaje sobie to pytanie. Czy konieczne jest wykształcenie w tym kierunku lub może wystarczy ukończony kurs grafiki komputerowej? Niestety, nie ma idealnej odpowiedzi na te pytania, ponieważ wiele zależy od konkretnego przypadku. Oczywiście ukończenie studiów informatycznych czy artystycznych jest atutem, ale z całą pewnością o wiele ważniejsze od posiadania dyplomu wyższej uczelni są umiejętności, jakimi może pochwalić się dana osoba. Jeśli ktoś chce pracować w tym zawodzie powinien także zadbać o zdobycie doświadczenia oraz zbudować odpowiednie portfolio, które zwiększy jego szanse na zatrudnienie.

2 Komentarze

  1. Żeby zrobić ładne zdjęcie przedmiotu, niekoniecznie trzeba mieć profesjonalne studio i drogi aparat za kilkaset $$$. Ludzie całkiem nieźle radzą sobie ze zwykłymi kompaktami, chociaż nieraz trzeba się sporo natrudzić.

  2. Ale rozróżniajmy fotografię studyjną, profesjonalną od jakiejśtam domowej na potrzeby Allegro. To zupełnie inna półka. Owszem, zwykłą cyfrówką można sobie nieźle poćwiczyć, ale takich zdjęć nie kupi żadna firma, więc nie będzie z tego wielkiego zarobku.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.


*