Wyzwania przyszłości, szanse dla kobiet. Startuje Uniwersytet Sukcesu
Przyszłe specjalistki IT właśnie przybyły do Krakowa. Przez cały tydzień będą zdobywać kompetencje przyszłości, które przybliżą je do podjęcia kariery w branży technologicznej. Tak rozpoczyna się 6. edycja Uniwersytetu Sukcesu organizowanego przez Fundację Digital University, programu, który wspiera młode kobiety z nieuprzywilejowanych środowisk w wejściu na rynek pracy. Odpowiada on na przyszłe wyzwania zawodowe, dlatego w tym roku oferta została wzbogacona o wiedzę dot. sztucznej inteligencji.
Program rozpoczyna się w lipcu tygodniowymi warsztatami motywacyjno-rozwojowymi, organizowanymi w trzech miastach: Krakowie, Warszawie i Poznaniu. Przez kolejne miesiące uczestniczki będą pracować indywidualnie ze swoimi doradcami HR i mentorami. Z początkiem 2025 roku rozpoczną kursy, które zakończą się egzaminem i otrzymaniem certyfikatu.
Gdy wyzwania stają się szansami
Uniwersytet Sukcesu to największy program stypendialny dla kobiet. Skierowany jest przede wszystkim do osób z mniejszych ośrodków i rodzin o niskich dochodach. Wyróżnia się kompleksowym przygotowaniem na wyzwania zawodowe. Uczestniczki rozpoczynając od lipcowych zjazdów, przez półtora roku będą mogły skorzystać z szerokiej gamy szkoleń budujących kompetencje przyszłości, doradztwa HR, które wprowadzi je w tajniki procesów rekrutacyjnych, mentoring wspierający je w wyborze i realizacji profesjonalnego kursu z analityki danych czy zarządzania projektami w IT. Wszystko po, aby stypendystki mogły wyróżnić się na tle konkurencji albo już teraz zdobyć kompetencje do wykonywania zawodów przyszłości, czyli takich które dopiero się na rynku pojawią.
– Od sześciu lat obserwuję, jak dzięki programowi, te najpierw niepewne swoich możliwości młode kobiety, zyskują siłę i wiarę w siebie. Na ich sukces, ale też programu, składają się dwa czynniki. Po pierwsze pracowitość stypendystek, a po drugie kompleksowość oferty z jakiej mają okazję skorzystać. Wspieramy ich na każdym etapie. Od wsparcia w poznaniu siebie i swoich mocnych stron, pozyskanie umiejętności związanych z udziałem w rekrutacjach, aż po typowo branżową wiedzę z obszaru IT, kończąc na budowaniu niezbędnych kompetencji przyszłości. Program daje dużo, ale wymaga równie wiele – mówi Ela Wojciechowska, prezeska Fundacji Digital University.
AI jako klucz do wzmocnienia kobiet w technologiach
Według raportu Work Trend Index 2024 od Microsoft i LinkedIn[1] – 75% pracowników umysłowych na całym świecie zmagając się z tempem i ilością pracy, korzysta z dostępnych narzędzi sztucznej inteligencji. 71% badanych liderów twierdzi, że wolałoby zatrudniać mniej doświadczoną osobę, która posiada chociaż podstawowe umiejętności używania AI, niż bardziej doświadczonego kandydata niekorzystającego z tych narzędzi. To ogromna możliwość dla kobiet pragnących rozpocząć pracę we wciąż jeszcze zdominowanej przez mężczyzn branży.
– Często rozmawiamy dziś o rozwoju AI jako o wyzwaniu, ale osobiście lubię przyglądać się temu zjawisku patrząc na nie, jak na szansę. To niewątpliwie także olbrzymia szansa dla kobiet, jednak aby mogły one po nią sięgnąć, rynek musi zadbać o kilka kluczowych aspektów. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z Uniwersytetem Sukcesu – wierzymy, że niesie on wartość, która da kobietom możliwość wyrobienia sobie silnej pozycji w korzystaniu z AI. Uważamy także, że organizacje powinny aktywnie promować rozwój kobiet w zespołach technologicznych. Podejście to promujemy wśród pracodawców na co dzień, a dziś z dużą przyjemnością możemy w tym zakresie wesprzeć także stypendystki – komentuje Lidia Piasecka-Netczuk, ekspertka ds. rekrutacji IT w Pracuj.pl,Partnera Złotego programu.
Program Uniwersytet Sukcesu powstał, aby właśnie takie szanse oferować. Organizatorzy zdają sobie sprawę z tego, że możliwości AI warto wykorzystywać, dlatego do harmonogramu warsztatów motywacyjno-rozwojowych włączono szkolenia z tego zakresu, a także dodany został kurs uzupełniający o AI, który może przerodzić się w główną ścieżkę rozwoju stypendystek.
Przewidywane wyzwania pokazują, że w przyszłości sukces na rynku pracy będzie zależał od zdolności do ciągłego rozwijania szerokiego wachlarza kompetencji, które pozwolą na elastyczne dostosowanie się do różnorodnych i zmieniających się ról.
[1] https://www.microsoft.com/en-us/worklab/work-trend-index/ai-at-work-is-here-now-comes-the-hard-part