Przewoźnik czy kurier – które zlecenia aplikacyjne bardziej się opłacają?

Branża przewozowa to obecnie jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. Ofert pracy i zleceń nie brakuje. Rośnie także popularność największych aplikacji łączących kierowców z klientami. Z drugiej strony, kolejne zmiany obowiązującego prawodawstwa mogą odstraszać nowych kandydatów. Zastanawiasz się, czy to praca dla Ciebie i którą opcję wybrać? Zanim podejmiesz decyzję o tym, jakiego rodzaju zlecenia przewozowe chcesz realizować, sprawdź na jakie aspekty warto zwrócić uwagę.

Ta wiedza może Ci się przydać

W przypadku kierowcy lub kuriera, poza posiadaniem niezbędnych uprawnień do prowadzenia pojazdów, bardzo cennym atutem jest znajomość topografii miasta i doświadczenie za kierownicą. Poruszanie się po gąszczu ulic, zwłaszcza w godzinach szczytu, może bowiem przyprawiać o ból głowy. Czego jeszcze możemy się spodziewać podczas realizowania zleceń?

– Współpraca w ramach różnych aplikacji wymaga sprawnego balansowania między zleceniami. Na szczęście są narzędzia, które pomagają zoptymalizować ten proces, by przewoźnicy i kierowcy mogli skupić się wyłącznie na bezpiecznej jeździe – uspokaja Łukasz Witkowski, Co-founder Natviol, aplikacji rozliczeniowej dla kierowców i kurierów.

Jakie opcje zatrudnienia ma kierowca?

Jeżeli uwielbiasz prowadzić samochód, doskonale znasz topografię swojego miasta i przepisy ruchu drogowego oraz nie masz problemu z nawiązywaniem relacji społecznych, praca taksówkarza lub przewoźnika aplikacyjnego jest dla Ciebie stworzona. Usługi możesz świadczyć w ramach własnej działalności gospodarczej albo pracując dla korporacji lub floty zewnętrznego pośrednika. Samodzielność gwarantuje większą swobodę. Współpraca z większym podmiotem zapewnia z kolei dodatkowe wsparcie na każdym etapie budowania kariery.

– Ostatnie miesiące nie były łatwe dla polskiego rynku przewozu osób. W życie weszły nie tylko przepisy zobowiązujące firmy do dokładniejszego weryfikowania współpracujących z nimi kierowców, ale także przepisy, w ramach których taksówkarze i przewoźnicy aplikacyjni zobowiązani są do posiadania polskiego prawa jazdy. Eksperci alarmują, że zmiany te przyczynią się do odpływu ponad 20 tysięcy kierowców, co znacząco wpłynie zarówno na ceny usług, jak i ich dostępność oraz czas oczekiwania na przejazd – zauważa Łukasz Witkowski, Co-founder Natviol.

Decydując się na pracę taksówkarza lub przewoźnika aplikacyjnego musisz wziąć pod uwagę, że z uwagi na jej charakter, lepiej nie spodziewać się stałych i stabilnych zarobków. Bywają dni naprawdę wzmożonej pracy, ale także i te, kiedy nic się nie dzieje. Wysokość Twojego wynagrodzenia bezpośrednio zależy od ilości przyjętych i zrealizowanych zleceń, co wymaga nieustannego trzymania ręki na pulsie i gotowości do pracy w czasie, gdy konkurencja zwykle rezygnuje.

Każda osoba decydująca się na pracę taksówkarza musi złożyć m.in. oświadczenie o niekaralności za umyślne przestępstwa komunikacyjne, odpowiednie zaświadczenie lekarskie oraz dokumenty potwierdzające dopuszczenie pojazdu do ruchu. Ale to nie wszystko. Zawodowy taksówkarz musi odbyć odpłatne szkolenie pozwalające na zdobycie stosownej licencji, zakupić taksometr i zainstalować kasę fiskalną. Alternatywą jest świadczenie usług przewozowych w ramach popularnych aplikacji. Tu warunków do spełnienia jest znacznie mniej, a kierowcy sami decydują jak długo i jak często zamierzają pracować za kółkiem.

Blaski i cienie pracy kuriera

Innowacyjne technologie sprawiły, że także zlecenia kurierskie coraz częściej przenoszą się do aplikacji mobilnych. Zadaniem kuriera jest dostarczenie przesyłki z punktu A do punktu B oraz taka optymalizacja wszystkich zleceń, by realizować je w ramach jak najkrótszej trasy.

Praca kuriera aplikacyjnego różni się także znacząco od pracy kuriera zatrudnionego w dużych sieciach logistycznych. Kurierzy aplikacyjni samodzielnie decydują zarówno o ilości przewożonych paczek, jak i trasach, na jakich chcą się poruszać. Ponadto sami ustalają godziny gotowości do pracy. Podczas gdy kurierzy sieciowi pracują głównie rano, kurierzy aplikacyjni realizują zlecenia najczęściej w godzinach popołudniowych i wieczorem.

Chcąc zostać kurierem aplikacyjnym wystarczy zarejestrować się na odpowiedniej stronie. Nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych wymagań dotyczących stanu pojazdu lub własnych umiejętności, dlatego taka forma zarobku cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród młodych ludzi. Dodatkowo, pracę kuriera można wykonywać także poruszając się rowerem lub hulajnogą elektryczną. To często znacznie bardziej efektywne rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli obszar zlecenia obejmuje centrum miasta.

Choć wynagrodzenie kuriera jest niższe niż wynagrodzenie osoby zajmującej się przewozem osób, wielu klientów praktykuje wypłacanie dodatkowych premii za szybką realizację zlecenia lub pracę w niestandardowych godzinach. Warto pamiętać, że choć dostarczanie przesyłek jest znacznie prostsze od przewozu osób, także tutaj warto dodatkowo ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Więcej z branży

Zamykasz komputer, wsiadasz do auta i kierujesz się wprost do pracy. Jak zwykle poranne korki zdecydowanie utrudniają drogę, którą przy braku ruchu byłbyś wstanie pokonać w czasie kilkunastu minut. Przez to masz jednak czas się rozejrzeć.

Na budynku przed tobą ktoś wywiesił nowiutki bilbord zachęcający do zakupu auta marki Citroen. Z twojej prawej strony zalotne spojrzenie rzuca kobieta z reklamy salonu odzieżowego. Dojeżdżasz pod pracę. Ponieważ pracujesz w centrum miasta, zaczepia Cię młoda dziewczyna wręczając ulotkę z ofertą studiów podyplomowych. Wchodzisz do bura.

Twój szef rozmawia właśnie z jakąś nieznaną Ci osobą. Nagle woła Cię, byś przywitał się z nieznajomym. Ten uśmiecha się, ściska twoją dłoń i wręcza wizytówkę. Patrzysz na nią. Ktoś naprawdę dobrze dobrał kolory i czcionkę. Wracasz do swojego biurka z wizytówką w dłoni.

Nagle dopada Cię pewna refleksja. Począwszy od designu twojej ulubionej strony internetowej, przez wręczoną Ci ulotkę aż do wizytówki, wszystko, na co natknąłeś się w swojej drodze do pracy było dziełem przedstawicieli  jednego zawodu. Zawodu,  który pojawił się niedawno, a jak widać, zupełnie zdominował aspekt wizualny dzisiejszego świata. Zawód ten, to oczywiście grafik komputerowy.

Specjalista od budowania marki – Specjalista z pogranicza grafiki komputerowej i marketingu. Jego czynności polegają na stworzeniu (a w pewnych sytuacjach także na modyfikacji) elementów graficznych, które mają być wykorzystywane w ramach jednej firmy. Grafik ten w pierwszej kolejności zajmie się ustaleniem jakie fonty, logo i zestawienia kolorów będą najbardziej korzystne dla jego kontrahenta, a następnie po uzyskaniu aprobaty przystępuje do wykonania grafiki, która zostanie zastosowana w materiałach promocyjnych przedsiębiorstwa (np. w papierze firmowym, długopisach, wizytówkach, etc.). Do grafika takiego należy zwrócić się również w przypadku, jeżeli mamy już logo i jesteśmy kojarzeni z pewnymi zestawieniami kolorów czy symbolami, pragniemy jednak odświeżyć wizerunek naszej firmy nie tracąc jednocześnie autentyczności. Powinineś mieć logo w krzywych, jeśli nie masz logo w formacie wektorowym napisz do mnie.

Retuszer – Najlepszy przyjaciel fotografa i osób, którym zależy na jakości wykonanych zdjęć. Retuszer nie ogranicza się jedynie do tego, by osoby znajdujące się na zdjęciach wyglądały korzystniej. Potrafi on również poprawić ogólną jakość zdjęć, odnowić stare fotografie, jak również wystylizować nowe zdjęcia na wykonane w innej epoce. Grafik ma również możliwość bezstratnego powiększania zdjęć przy pomocy nowoczesnych narzędzi. Dzięki odpowiednim zabiegom jest wstanie zmienić kolorystykę zdjęcia jak również dodać/usunąć odpowiednie elementy, przez co jest on niezastąpiony przy dostosowywaniu fotografii do potrzeb materiałów promocyjnych czy kampanii reklamowych.

Operator DTP – Zajmuje się on odpowiednim złożeniem tekstu i obrazu, tak, by nadawał się on do wykorzystania w ostatecznej publikacji. Ponieważ powyższy opis może być nieco niejasny dla osób, które wcześniej nie współpracowały z operatorem DTP, posłużymy się prostym przykładem. Weź do ręki dowolne czasopismo (najlepiej do tego celu nada się prasa kobieca, ale może być to też każda inna gazeta). Zwróć uwagę na tekst i obrazki umieszczone w czasopiśmie. Tekst rozmieszczony jest w kolumnach, które oplatają obrazki. W miejscach, gdzie tekst spotyka się z ilustracją litery często zmieniają swój kolor tak, by pozostać czytelnymi i stworzyć harmonijną całość. Tekst jest w niektórych miejscach pogrubiony tak, by przykuwał uwagę. Grafiki znajdujące się w czasopiśmie są natomiast w niektórych miejscach rozmyte, by w innych tworzyć wyraźne linie. Operator DTP zajmuje się właśnie tym, by z otrzymanego tekstu i grafiki stworzyć miłą dla oka całość, która następnie może zostać wykorzystana w czasopiśmie, na bilbordzie reklamowym, ulotce czy w książeczce ofertowej.

Zarobki jak w każdej pracy są zależne od miasta w jakim mieszkamy, doświadczenia i umiejętności. Osoba początkująca zaczyna od niskich stawek 2000 - 2500zł miesiecznie. Grafik bardziej zawansowany 3000zł do 4000zł. Grafik specjalizujący się w grafice 3D, dobry ilustrator, dobry projektant interfejsów w dużym mieście może liczyć na zarobki 6000zł i w górę. 

Grafik komputerowy zapewnia kompleksową obsługę w swojej dziedzinie. Nie można jednak wymagać od grafika tego, by dokonywał czynności wykraczających poza zakres jego obowiązków. Dobrym przykładem są graficy zajmujący się projektowaniem stron internetowych. Są oni odpowiedzialni za stworzenie interfacu oraz grafiki witryny i jej podstron. Po ich stronie leży zmienienie projektu graficznego serwisu www w funkcjonującą całość. Jak już wspomniano, nie można jednak wymagać od grafika, by zakupił domenę, zapewnił hosting czy napisał teksty na stronę (chyba, że w umowie wyraźnie zastrzeżono, że takich czynności się podejmie).

Mimo, że istnieje wiele kategorii grafików, to wszyscy oni posiadają cechy wspólne. W szczególności cechą wspólną wszystkich grafików jest to, że czas, którypoświęcają na stworzenie danego projektu, to nie tylko godziny spędzone przed programami graficznymi. To także czas wykorzystywany na badania rynku czy opracowywanie koncepcji. Najbardziej typowym przykładem może być opracowanie wizytówki albo logo. Czas poświęcony na wykonanie ostatecznej wersji jest nieporównywalnie krótszy od tego potrzebnego na określenie, jakie logo będzie najbardziej odpowiednie dla danej branży oraz jaki układ elementów będzie prezentował się najlepiej.

Kolejnym elementem wspólnym charakterystycznym dla przedstawicieli tego zawodu jest brak związania grafikaz konkretnym miejscem pracy. Ze względu na fakt, że głównym narzędziem pracy grafika jest komputer, jego mobilność jest ograniczona jedynie dostępem do elektryczności oraz Internetu. Poszukując grafika nie powinniśmy ograniczać się więc do terenu zamieszkiwanej przez nas miejscowości. Powinniśmy natomiast poszukiwać osoby, której specjalizacja najbardziej odpowiada zleceniu, które zamierzamy jej powierzyć.

Wspólną cechą wszystkich grafików jest także to, że współpraca z nimi nie wymaga spotkania w cztery oczy. Wszystkie wytyczne jesteśmy w stanie powierzyć za pośrednictwem poczty elektronicznej, ewentualnie podczas rozmowy telefonicznej.

Niezależnie od specjalizacji, każdy grafik zmuszony jest do stałego rozwijania swoich umiejętności. Profesja grafika podlega nieustannym przemianom. Z roku na rok produkowane są komputery, które przewyższają swoją mocą obliczeniową dotychczasowe modele. To samo dotyczy oprogramowania. Softwere obecnie dostępny na rynku daje znacznie większe możliwości niż jego wcześniejsze wersje. Wywołuje to konieczność stałego zakupu nowego sprzętu i oprogramowania, ale również ciągłej nauki. Nie jest możliwe nadążanie za pojawiającymi się zmianami bez ciągłego dokształcania się.

Fotografia studyjna

Fotografia studyjna to rodzaj fotografii, która jest wykonywana w kontrolowanych warunkach studia fotograficznego, zazwyczaj za pomocą specjalistycznego sprzętu oświetleniowego i tła. Fotografia studyjna charakteryzuje się starannym podejściem do oświetlenia, kompozycji, detali i kontroli nad całą sceną.

Oto kilka kluczowych elementów związanych z fotografią studyjną:

  1. Oświetlenie: Jednym z głównych elementów w fotografii studyjnej jest kontrolowane oświetlenie. Fotografowie studyjni często korzystają z różnych źródeł światła, takich jak lampy błyskowe, światła ciągłe, softboxy czy lampy studyjne, aby uzyskać pożądane efekty i uniknąć niechcianych cieni.
  2. Tło: W studio fotograficznym często używa się jednolitego tła, które pozwala skupić uwagę na fotografowanym obiekcie. Tła mogą być różnokolorowe lub jednolite, a ich wybór zależy od zamierzonego efektu i stylu fotografii.
  3. Kontrola nad kompozycją: Fotografowie studyjni mają pełną kontrolę nad kompozycją zdjęcia. Mogą skupić się na szczegółach, eksperymentować z kątami, ustawiać oświetlenie w taki sposób, aby podkreślało cechy obiektu oraz stosować różnorodne techniki kompozycyjne.
  4. Sprzęt fotograficzny: Do fotografii studyjnej używa się zazwyczaj aparatów cyfrowych o wysokiej rozdzielczości, które pozwalają na uzyskanie szczegółowych i wyraźnych obrazów. W przypadku portretów mogą być używane specjalistyczne obiektywy, takie jak portretowe, aby uzyskać korzystne efekty.
  5. Retuszowanie i edycja: Po zrobieniu zdjęć, fotografowie studyjni często korzystają z programów do edycji fotografii, takich jak Adobe Photoshop, do retuszowania, poprawiania kolorów, usuwania niedoskonałości i dostosowywania ogólnej jakości obrazu.
  6. Zastosowania: Fotografia studyjna może być używana w różnych celach, takich jak portrety, sesje rodzinne, sesje ślubne, fotografie reklamowe produktów, zdjęcia mody czy fotografie artystyczne. Jest to także popularny sposób na uzyskanie profesjonalnych zdjęć do dokumentów lub portfolio.

Fotografia studyjna daje fotografowi pełną kontrolę nad procesem tworzenia obrazu, co pozwala na uzyskanie pożądanych efektów w kontrolowanych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *