Młode, zdolne, przedsiębiorcze. Liderki pokolenia Z

Organizują wymianę ubrań w duchu zero waste, pokazują, że wygląd to nie wszystko w relacjach międzyludzkich oraz tłumaczą, jak zaplanować swoją przyszłość zawodową. Między innymi takie działania prowadzą młode kobiety w ramach programu „Mam swoje Alle”, którego celem jest wspieranie aktywności społecznej młodzieży. Jak zauważa organizator olimpiady Zwolnieni z Teorii, rośnie liczba młodych kobiet, które biorą sprawy w swoje ręce.

  • Kobiety w Polsce są mniej aktywne zawodowo niż w innych krajach Unii Europejskiej, wynika z badań przeprowadzonych w 2020 r. według raportu „Poprawa sytuacji kobiet w zatrudnieniu”, opracowanego przez Konfederację Lewiatan w 2022 r.
  • Według Fundacji Zwolnieni z Teorii rośnie liczba aktywnych społecznie młodych kobiet pokolenia Z, które tylko w tegorocznej edycji stanowią 66 proc. uczestników i uczestniczek największej olimpiady dla młodzieży w Polsce.
  • Trwa program „Mam swoje Alle” stworzony przez fundację Zwolnieni z Teorii i Allegro, w którym 92 młodych ludzi, w tym 60 kobiet realizuje 15 projektów społecznych przy wsparciu mentorów i mentorek z Allegro.

Z raportu Konfederacji Lewiatan wynika, że tylko niecałe 68 proc. kobiet między 20 a 64 rokiem życia jest aktywnych zawodowo (dane za 2020 r.). To niski wynik w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, w których odsetek ten stanowi niecałe 72 proc. Zwiastunem pozytywnych zmian mogą być dane Fundacji Zwolnieni z Teorii, w których widać znaczący wzrost udziału młodych kobiet w angażowanie się w działania społeczne i rozwój osobisty. Do udziału w tegorocznej edycji olimpiady projektów społecznych zarejestrowało się blisko 11 tys. dziewczyn, co stanowi 66 proc. wszystkich uczestników i uczestniczek. Jak oceniają przedstawiciele fundacji – jest to dobra wróżba na przyszłość. Co robią młode kobiety pokolenia Z i na czym im zależy?

Nowe pokolenie liderek

Niektóre dziewczyny udzielające się społecznie postanowiły działać dla lepszego rozwoju przyszłego pokolenia. Jednymi z nich jest zespół ANGELstore2 z I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej z Włocławka, który działa, aby pokazać, że piękno to nie jest główny element budowania poczucia własnej wartości. Bez pozytywnej samooceny ciężko będzie się spełnić zawodowo, zauważa Marta Milewska, liderka projektu. Dziewczyny publikują treści edukacyjne na Instagramie czy TikToku oraz robią specjalne wzory na ubrania o ciałopozytywnowności. Jak mówią, chcą wspierać kobiety, jak i mężczyzn, którzy doświadczyli bodyshamingu (krytykowania i poniżania ze względu na ciało). — Pokazujemy, jak przeciwstawić się nierealistycznym ideałom piękna. Widzimy, że ludzie mają kompleksy, szczególnie młodzi, ponieważ social media są pełne perfekcyjnych zdjęć i upiększających filtrów. To przytłacza. Dlatego w planach mamy organizację warsztatów z psychologami — tłumaczy liderka.

Uwierzyć we własne możliwości

Co w dłuższej perspektywie daje młodym kobietom działanie społeczne? Jak zauważa Marta, działając dla innych, pomagają również sobie. Dodaje, że dzięki temu, że mogą się realizować, uwierzyły też w swoje umiejętności. Co więcej, z pomocą mentorów i mentorek z programu „Mam swoje Alle” młodzież ma szansę na dowiedzenie się więcej i zasięgnięcie wiedzy eksperckiej z obszarów tj.: e-commerce, user experience, design, innowacje, coaching i zarządzanie zespołem. To okazja dla nastolatek na odkrywanie nowych umiejętności w praktyce oraz skok w przyszłość dzięki doświadczeniu w CV.

Te aktywne i pomysłowe młode kobiety oraz wiele innych inicjatyw społecznych postanowiło wesprzeć Allegro w programie „Mam swoje Alle” realizowanym w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Jego celem jest rozwój przedsiębiorczości u nastolatków i nastolatek poprzez prowadzenie programu mentoringowego oraz wspieranie projektów, które zakładają zbiórki finansowe poprzez Allegro Lokalnie. Allegro ma ponad 20-letnie doświadczenie we wspieraniu zbiórek na cele charytatywne i społeczne, a także chętnie przekazuje tę wiedzę, aby rozwijać działania młodych ludzi. —Pokolenie Z jest zdolne, ciekawe świata i chce rozwijać swoje umiejętności przedsiębiorcze. Z doświadczenia wierzymy w mentoring, który jest skuteczną formą nauki i staramy się udostępniać ją młodym osobom angażując naszych ekspertów. Taka relacja opiera się na partnerstwie – mentor czy mentorka konsultuje bieżące działania młodych społeczników, a czasem też doradza w kwestii planów na przyszłość. Mentorzy z kolei mają niepowtarzalną szansę współpracy z młodzieżą, która często ma zupełnie inne spojrzenie na świat.— mówi Alicja Magowska, Allegro.

Zespoły, które zrealizują najciekawsze projekty będą walczyć o nagrody – Złote Wilki podczas Wielkiego Finału projektów społecznych, który odbędzie się już w kwietniu. Więcej o programie na stronie www.mamswojealle.pl.

żródła:  Konfederacja Lewiatan, „Poprawa sytuacji kobiet w zatrudnieniu”, 2022, https://lewiatan.org/polki-malo-aktywne-zawodowo/

Więcej z branży

Graficy (mimo dość dużego nasycenia rynku) nadal są atrakcyjnymi specjalistami dla wielu pracodawców – od największych, międzynarodowych agencji reklamowych, po niewielkie firmy, funkcjonujące w rynkowych niszach.

Oczywiście zawód grafika daje też szerokie możliwości samodzielnego realizowania się jako współpracujący z różnymi podmiotami freelancer – to opcja dla osób ceniących sobie pracę na własnych warunkach.

Chcący się utrzymać na rynku grafik musi być osobą kreatywną, ale zarazem bardzo obowiązkową i umiejącą pracować w sposób elastyczny oraz wielopłaszczyznowy (od projektu do projektu). Zmienność i dynamika w znacznym stopniu decydują o tym, że średnia wieku w zawodzie grafika komputerowego jest niska (ok. 30 lat).

Jeśli wykazujemy się takimi cechami i czujemy, że w pokonaniu pierwszych progów pomoże nam pasja i wrodzone umiejętności graficzne – warto spróbować swoich sił odpowiednio szybko. Dobre, czyli rozbudowane i urozmaicone portfolio, to najlepsza przepustka do kariery w branży graficznej.

Na początku liczy się każdy wykonany projekt, dlatego wchodząc do zawodu, skupiajmy się nie tylko na wiedzy teoretycznej, ale nie bójmy się podejmować zawodowych wyzwań już w trakcie studiów czy/i uzyskiwania kolejnych zawodowych szlifów.

W największym skrócie grafik komputerowy to osoba, która zawodowo zajmuje się opracowywaniem elementów wizualnych przy pomocy techniki komputerowej. Przedstawiciele tej dziedziny są więc połączeniem artysty  (ostateczny efekt ich pracy jest wynikiem inwencji twórczej) i informatyka (grafik komputerowy nie maluję pędzlem – jego narzędziem są skomplikowane programy i algorytmy). Mimo, że ostateczny efekt zawsze wynika  z procesu twórczego, kontrahent grafika ma kluczowy wpływ na tworzone dzieło. To właśnie jego wytycznymi kieruje się grafik podczas swojej pracy.

Podobnie jak w przypadku innych zawodów, tak i wśród grafików komputerowych wyróżniamy wiele specjalizacji. Każda z niech jest odpowiedzią na inną potrzebę rynku. Każda z nich wymaga nieco innych umiejętności. W ramach każdej z nich używa się nieco odmiennego oprogramowania i sprzętu. Mimo, iż z każdym rokiem pojawiają się nowe specjalizacje, istnieją kategorie ogólne, do których można przyporządkować większość przedstawicieli tego zawodu.

Podział na grafików i graficzki jest bardzo wyrównany: panowie prowadzą niecałymi dziesięcioma punktami procentowymi. Zawód grafika wykonuje 46,8% kobiet i 54,2% mężczyzn.

Inaczej niż w przypadku copywriterów, projektowaniem graficznym zajmuje się nieco starsza grupa wiekowa – prawdopodobnie ma to związek z tym, że aby zacząć realizować pierwsze komercyjne zlecenia, potrzebna jest wiedza i doświadczenie.

Wśród freelancerów grafików dominują przedstawiciele grupy wiekowej 25-34 lata. Jest ich aż 47,9%. Mniej liczne, choć wciąż zauważalne reprezentacje mają projektanci graficzni w wieku od 18 do 24 lat (24,5%) oraz w grupie pomiędzy 35 a 44 rokiem życia (19,3%).

Pozwala to zauważyć, że projektowanie graficzne popularne jest głównie wśród młodych ludzi, co jednak nie znaczy, że grupy wiekowe powyżej 44 roku życia są w badaniu zupełnie nieobecne. Projektanci w wieku 45-54 stanowią jednak tylko 6,3% badanej próby, a ci powyżej 55 roku życia to zaledwie 1,6%.

Co ciekawe, jeszcze mniejszą reprezentację mają najmłodsi graficy, którzy nie ukończyli jeszcze 18 roku życia: jest ich tylko 0,5%.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.


*