Jak bezpiecznie podjąć pracę sezonową?

Okres wakacyjny to idealny moment na podjęcie pracy sezonowej. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Promedica24, aż 45% Polek byłoby zainteresowanych pracą tymczasową za granicą, jeśli otrzymałby taką możliwość. * To jest znacząco więcej niż w miesiącach nie wakacyjnych. Najczęściej osoby chcące podjąć zatrudnienie tymczasowe, np. w Niemczech, decydują się na pracę opiekunki osoby starszej. Rosnące zapotrzebowanie na takie usługi powoduje, że na rynku powstają firmy, które nie zawsze zapewniają legalne zatrudnienie i dbają o dobro opiekunek. Jakie korzyści niesie taka praca i na co należy zwrócić uwagę podejmując się jej?

Na co zwrócić uwagę decydując się na pracę za granicą podczas wakacji?

Wyjeżdżając do pracy za granicę warto skorzystać z pomocy sprawdzonej agencji. Zanim podejmie się pracę należy zapoznać się z umową i jej warunkami. Istotne jest, aby umowa była zgodna z obowiązującym w Polsce i Unii Europejskiej prawem i aby została podpisana jeszcze przed wyjazdem. O tym, czy zatrudnienie jest legalne świadczy zgłoszenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do właściwego Urzędu Skarbowego. Agencja pośrednicząca pracę powinna zapewnić przez cały okres zlecania stały kontakt z doświadczonym koordynatorem, który będzie wsparciem, idealnie by było gdyby pracownik miał możliwość kontaktu z całodobową infolinią.

Wybierając się do pracy, należy zawsze sprawdzić czy firma pośrednicząca pracę robi to na legalnych warunkach. Jeśli już na samym początku widzimy, że firma nie gwarantuje ubezpieczenia, kontakt z nią jest ograniczony, a konsultant nie odpowiada na zapytania, jest to sygnał, aby zapoznać się z ofertą innej firmy. Jeśli chcemy być pewni, że firma jest wiarygodna, można potwierdzić jej autentyczność np. w Stowarzyszeniu Agencji Zatrudnienia czy Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej” – mówi Agnieszka Frydrykiewicz – Z-ca Dyrektora Działu Prawnego w Promedica24.

Najważniejszą kwestią związaną z zatrudnieniem jako opiekun osoby starszej jest legalna i dostępna w języku polskim umowa. Warto zapoznać się ze wszystkimi warunkami umowy, czy podczas pobytu za granicą mamy opłacone ubezpieczenie, czy pracujemy legalnie, jaką osobą będziemy się opiekować i czy nasze wynagrodzenie jest prawidłowo wpisane do umowy. Bardzo istotnym elementem jest także sprawdzenie czy firma oferuje całodobową pomoc konsultanta oraz ile godzin pracy zapisanych jest w kontrakcie – dodaje Agnieszka Frydrykiewicz – Z-ca Dyrektora Działu Prawnego w Promedica24.

Dlaczego warto zdecydować się na pracę opiekunki/opiekuna osoby starszej?

Praca jako opiekun osoby starszej to świetna alternatywa pracy na wakacje. W miesiącach czerwiec – wrzesień opiekunki i opiekunowie osób starszych często powracają do Polski, aby spędzić czas ze swoją rodziną. To właśnie wtedy agencje poszukują chętnych, którzy mogliby zastąpić opiekunów osób starszych pracujących na stałe w tym zawodzie. Dostępne na rynku oferty uwzględniają zarówno krótkie wyjazdy na 2-3 tygodnie, jak i dłuższe, na 2-3 miesiące. Podejmując się pracy w charakterze opiekunki osób starszych można podszkolić język obcy, poznać inną kulturę czy rozwinąć swoje umiejętności interpersonalne. Największym benefitem podjęcia pracy sezonowej jest jednak możliwość podreperowania domowego budżetu. Opiekunka może liczyć na wynagrodzenie od 1500 euro do 1800 euro miesięcznie na rękę , wiele firm w okresie wakacyjnym oferuje też dodatkowe bonusy wakacyjne. Zarobione podczas pracy sezonowej pieniądze mogą powiększyć oszczędności czy pozwolić na wyjazd na wymarzone wakacje. Warto dodać, że pracę jako opiekun osoby starszej mogą podjąć osoby z niewielkim doświadczeniem, ponieważ wiele firm pośredniczących organizuje kursy oraz szkolenia, które pozwolą przygotować się do takiej pracy. Co ciekawe aż co czwarta Polka w wieku 25-44 zainteresowana byłaby podjęciem pracy zawodowej w charakterze opiekunki osób starszych*.

Praca wakacyjna jako opiekun seniora – dla kogo?

Praca w opiece podczas wakacji to idealne rozwiązanie dla osób, które ze względu na specyfikę swojego zawodu, nie pracują w wakacje. Mogą z niej skorzystać np. nauczyciele, pedagodzy, przedszkolanki. Dzięki podjęciu pracy mają oni szansę na dodatkowe wynagrodzenie i powiększenie domowego budżetu. Wyjazd za granicę to także świetna alternatywa dla studentów czy osób młodych, którzy nie mają jeszcze stałego zatrudnienia w Polsce, a także dla osób chcących podjąć pracę sezonową. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Promedica24, aż 63% kobiet w wieku 18-24 lat oraz 48% w przedziale wiekowym 55 – 65 lat jest zainteresowanych podjęciem pracy za granicą w tym zawodzie*.

Praca sezonowa jako opiekun osoby starszej to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mogą wyjechać na dłuższy kontrakt. Bardzo często słyszymy od naszych opiekunek, że nie tylko korzyści materialne przemawiają za podjęciem pracy takiej pracy . Satysfakcję daje im świadomość, że są samodzielne i są w stanie poradzić sobie w obcym kraju. Wiele z nich za cenne uważa również budowanie relacji z podopiecznym ” – mówi Dariusz Siedlecki Dyrektor ds. Rekrutacji z Promedica24.

*Badanie „Polko, odważ się na zmiany ” przeprowadzono na zlecenie Promedica24 przez ARC Rynek i Opinia w lutym br., na reprezentatywnej próbie kobiet w wieku od 18 do 65 lat.

Więcej z branży

Rozwój technik informatycznych w znaczący sposób wpłynął na wiele zawodów. Jedną z profesji w dużym stopniu związanych z IT jest grafika. Programy graficzne są niezbędną bazą dla pracy grafików, co nie oznacza, że nie muszą się oni wykazywać podobnymi cechami, jak ich koledzy sprzed kilkudziesięciu lat. Nadal w zawodzie tym liczą się takie umiejętności jak: talent plastyczny, biegłość techniczna, skrupulatność, dokładność i jednocześnie – kreatywność.

Dobry grafik to osoba posiadająca niezbędny zasób umiejętności twardych i miękkich. Liczy się też jeszcze coś szczególnego – pasja – która nie tylko nie pozwoli popaść w zawodową rutynę, ale sprawi, że profesjonalny rozwój (a co za tym idzie – śledzenie szybko zachodzących w tej branży zmian) nie będzie niemiłą koniecznością.

Zarobki w branży graficznej

Zgodnie z najnowszymi danymi (stan na styczeń 2022r.) przeciętne wynagrodzenie grafików wynosi około 4 840 PLN brutto. Według redakcji GRAFMAG projektanci zatrudnieni w dużych firmach mają szansę na wynagrodzenie powyżej 8500 zł netto. Miesięczne zarobki są również uzależnione od formy zatrudnienia. Najpopularniejszą formą jest zatrudnienie na zasadzie kontraktu B2B (Business to Business).

Predyspozycje do zawodu w branży graficznej

Niemal każda firma potrzebuje materiałów graficznych, szczególnie gdy jest obecna w sieci i intensywnie działa w ramach marketingu internetowego. Projektant grafiki zajmuje się przygotowaniem materiałów reklamowych, znaków firmowych, okładek książek, a także projektowaniem publikacji oraz stron internetowych. Technik grafiki i poligrafii przygotowuje również materiały do drukowania cyfrowego, także w technologii 3D. Jeśli cechuję Cię umiejętność twórczego myślenia, jesteś osobą komunikatywną i kreatywną doskonale odnajdziesz się w tej branży. Jest to zawód, który wymaga bieżącej znajomości trendów i śledzenia nowości technicznych. Wymaga zdobywania ciągłych umiejętności zawodowych.

Technik grafiki i poligrafii

Podczas nauki na kierunku Technik grafiki i poligrafii możesz zdobyć dwie państwowe kwalifikacje. Pierwsza kwalifikacja przygotuje Cię do wykonywania prac graficznych i publikacji cyfrowej, druga umożliwi drukowanie cyfrowe i obróbkę druków. Po ukończeniu kwalifikacyjnego kursu zawodowego otrzymasz zaświadczenie o posiadaniu danej kwalifikacji. Zakończenie nauki i zdanie egzaminu państwowego jest równoznaczne z uzyskaniem tytułu technika. Czas trwania całego kursu to 2,5 roku. Szeroki zakres nauki obejmuje takie przedmioty jak: język obcy zawodowy, bhp, organizacja pracy zespołu, projektowanie graficzne i projektowanie publikacji, poligrafia. Dodatkowo zdobędziesz kompetencje z zakresu poligrafii: podstawy dziedziny, rysunek techniczny, maszyny i urządzenia cyfrowe, modelowanie i drukowanie 3D.

Czym zajmuje się grafik komputerowy?

Grafik komputerowy musi łączyć w swojej pracy aspekty artystyczne oraz informatyczne. Trudno jednoznacznie scharakteryzować tę profesję, ponieważ zakres obowiązków jest ustalany indywidualnie, w zależności od konkretnych potrzeb. Najogólniej jednak rzecz ujmując, graficy komputerowi zajmują się kampaniami marketingowymi i reklamowymi pod kątem przygotowywania grafik, ilustracji, makiet 3D, projektowaniem ulotek, billboardów, składem papierowych magazynów itp.

Grafik komputerowy - gdzie znajdzie pracę i za ile?

Grafik komputerowy znajdzie zatrudnienie w wielu branżach, w tym przede wszystkim mediach, wydawnictwach, agencjach kreatywnych, reklamowych czy public relations. W dobie ogromnej popularności social mediów graficy komputerowi nie mogą narzekać na brak pracy. Znajdą ją bowiem zarówno w dużych przedsiębiorstwach, gdzie istnieją działy graficzne, jak i w niewielkich firmach.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.


*