„HR Przyszłości – ludzie, trendy, technologia”. Podcasty ekspertów o wyzwaniach w HR.

23 listopada startuje cykl podcastów, w których eksperci Grupy Symfonia omawiają najistotniejsze obecnie tematy związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Rozmowy prowadzą Monika Smulewicz oraz Jarosław Kuźniar. Pierwszym prezentowanym tematem jest „Quiet quitting, ciche rezygnacje”, dostępny na stronie HR Przyszłości – ludzie, trendy, technologia – Symfonia. Projekt profesjonalnych podcastów powstał w odpowiedzi na aktualną sytuację oraz potrzeby sektora MŚP.

Opublikowany przez PARP „Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce 2022” pokazuje, że wzrosła chęć inwestowania w kapitał ludzki – z 17% w 2021 r. do 27% obecnie. Rosnące koszty zatrudnienia, wysokie koszty operacyjne, oczekiwania nowego pokolenia wchodzącego na rynek – to wszystko wymusza nowe podejście do kapitału ludzkiego i automatyzację procesów. Symfonia daje przedsiębiorcom nie tylko narzędzia, ale również wiedzę – jak na przykład cykl podcastów „HR Przyszłości” – podkreśla Wiktoria Kuc, dyrektor personalny Symfonii.

Symfonia nie tylko oferuje kompletne oprogramowanie dla MŚP w obszarze HR, ale także edukuje, wspierając przedsiębiorców w decyzjach dotyczących kapitału ludzkiego. Od listopada br. do stycznia 2023 co dwa tygodnie ukazywać się będą podcasty, w których specjaliści rozmawiają o kluczowych tematach i największych wyzwaniach branży HR. Rozmowy dotyczyć będą także aktualnych zadań i roli rekruterów w przedsiębiorstwie, a także poruszą istotną kwestię nieuchronnego przenoszenia działań HR do chmury.

Plan podcastów „HR Przyszłości – ludzie, trendy, technologia”

„Quiet quitting, ciche rezygnacje” – to złożone zjawisko, które może wyrażać się między innymi spadkiem zaangażowania pracowników. Z czego bierze się quiet quitting? Co ten trend oznacza dla przedsiębiorców? Czy organizacje mogą zapobiegać „cichym rezygnacjom” pracowników? W roli eksperta Wiktoria Kuc.

„Zdalny onboarding” – Instytut Gallupa wskazuje, że rotacja pracowników w ciągu pierwszych 18 miesięcy pracy może wynosić nawet 50%. Proces onboardingu nowej osoby do firmy jest kluczowy do dalszej, wspólnej współpracy. Powinien być skutecznym i prostym procesem, który sprawdzi się w obliczu nieprzewidywalnych sytuacji oraz w przypadku rekrutacji do pracy zdalnej. Odpowiednie wdrożenie pracownika to istotny aspekt dla pracodawców i działów HR.  Zdalny onboarding ułatwia i przyspiesza proces rekrutacji dzięki tworzeniu wielu ścieżek wdrożeniowych dla różnych grup pracowniczych. W roli eksperta Przemysław Dziubek.

„Praca zespołów rozproszonych” – osoby zarządzające w firmie mają ogromny wpływ na to, jak wyglądają relacje i komunikacja pomiędzy pracownikami. Obecna rzeczywistość wymusza na nich redefinicje sposobu działań. Trendy pokazują, że praca całkowicie zdalna lub hybrydowa staną się stałym elementem w wielu firmach. Istotne jest posiadanie odpowiednich narzędzi i praktyk, aby działania w takiej rzeczywistości były efektywne. 79% organizacji uznało, że ważne dla ich sukcesu będzie wzmacnianie poczucia przynależności do zespołu. Ale tylko 13% twierdzi, że jest gotowa, aby stawić czoła temu trendowi – wynika z badania Deloitte na temat trendów HR na świecie. W roli eksperta Piotr Pszczółkowski.

„Zarządzanie celami i ocena pracownicza online” – praca zdalna wymusiła na przełożonych zmianę sposobu obserwacji pracowników oraz ich etapów działań. W tym celu firmy potrzebują innych mechanizmów i narzędzi wymagających przyjęcia nowych strategii. Jasne definiowanie i komunikowanie celów oraz ocena pracownicza stała się wyzwaniem dla działów HR. Według raportu Gartnera (2021) blisko połowa liderów HR (49%) nie wypracowała jasnej strategii dotyczącej pracy hybrydowej. W roli eksperta Przemysław Dziubek.

„Wynagrodzenie na życzenie” –jak wykazały badania Ernst & Young (2020), 80%. pracowników jest zainteresowanych korzystaniem z pensji na życzenie.  Aplikacja wychodząca naprzeciw potrzebom pracowników jest nowością na polskim rynku pracy. Model pensji na życzenie umożliwia wypłacenie wypracowanej kwoty w momencie, kiedy się tego potrzebują. Jest to sposób szczególnie popularny w krajach anglosaskich, zrzeszający coraz więcej zwolenników wśród rodzimych firm. W rolach ekspertów Elżbieta Czaplicka i Andrzej Nowak.

 Podcasty publikowane są na stronie HR Przyszłości – ludzie, trendy, technologia   – Symfonia

#barometrHR #hrkryzys #ludziesawazni 

Symfonia to polski producent oprogramowania, jeden z największych dostawców systemów ERP dla firm z sektora MŚP. Symfonia specjalizuje się w tworzeniu programów i aplikacji, w tym chmurowych, przeznaczonych do obsługi oraz automatyzacji finansów i księgowości, kadr i płac oraz HR, wsparcia sprzedaży (w tym w kanale e-commerce), zarządzania magazynem, zarządzania produkcją, elektronicznego obiegu dokumentów oraz analizy danych. Spółka świadczy także usługi wdrożeniowe, szkoleniowe oraz w zakresie wsparcia technicznego. Z rozwiązań Symfonii korzysta ponad 50 tysięcy mikro, małych i średnich firm oraz biur rachunkowych.

Historia marki sięga 1995 roku, kiedy to na rynku pojawił się jeden z pierwszych w Polsce programów do zarządzania finansami i księgowością pod nazwą Symfonia. Spółka należy do funduszu Mid Europa Partners, wiodącego inwestora finansowego w Europie Centralnej i Południowo-Wschodniej. 

Więcej z branży

W największym skrócie grafik komputerowy to osoba, która zawodowo zajmuje się opracowywaniem elementów wizualnych przy pomocy techniki komputerowej. Przedstawiciele tej dziedziny są więc połączeniem artysty  (ostateczny efekt ich pracy jest wynikiem inwencji twórczej) i informatyka (grafik komputerowy nie maluję pędzlem – jego narzędziem są skomplikowane programy i algorytmy). Mimo, że ostateczny efekt zawsze wynika  z procesu twórczego, kontrahent grafika ma kluczowy wpływ na tworzone dzieło. To właśnie jego wytycznymi kieruje się grafik podczas swojej pracy.

Podobnie jak w przypadku innych zawodów, tak i wśród grafików komputerowych wyróżniamy wiele specjalizacji. Każda z niech jest odpowiedzią na inną potrzebę rynku. Każda z nich wymaga nieco innych umiejętności. W ramach każdej z nich używa się nieco odmiennego oprogramowania i sprzętu. Mimo, iż z każdym rokiem pojawiają się nowe specjalizacje, istnieją kategorie ogólne, do których można przyporządkować większość przedstawicieli tego zawodu.

Grafika komputerowa to na tyle obszerna dziedzina, że nie sposób wskazać kilku obszarów, w których działają osoby wykonujące ten zawód. Zakres ich pracy jest bowiem szeroki i uzależniony m.in. od potrzeb oraz wymagań samego pracodawcy czy klientów. Można jednak wskazać kilka obowiązków, które w większości przypadków są przydzielone grafikowi komputerowemu. Należą do nich m.in. przygotowywanie wizualnej strony kampanii reklamowych, tworzenie ilustracji, rysunków czy grafik na strony internetowe, ulotki, billboardy itp, projektowanie logotypów firm, skład materiałów do druku i wiele innych. Najczęściej graficy muszą korzystać z wielu narzędzi równolegle, w tym zarówno z programów stricte graficznych, jak i służących do montażu wideo, tworzenia animacji czy obróbki zdjęć.

Grafik komputerowy zarobki - na jakim poziomie się kształtują? Tutaj również wiele zależy od miejsca pracy, posiadanych umiejętności, doświadczenia oraz zakresu obowiązków. Szacuje się jednak, że mediana zarobków w tym zawodzie wynosi 4 510 złotych brutto miesięcznie. Jest to jednak wyłącznie uśredniony wynik, a na największe pensje mogą liczyć graficy pracujący w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu. Tam także notuje się największe zapotrzebowanie na przedstawicieli tego zawodu. Jak to się ma np. do wynagrodzenia informatyków? W tym miejscu warto sprawdzić, ile zarabiają programiści. Pamiętajmy także, że dobrą alternatywą dla pracy na etacie lub współpracy z konkretną firmą jest działanie w ramach własnego przedsiębiorstwa, co jest popularne także wśród grafików komputerowych. 

Informatyk grafik - Czyli grafik komputerowy który poza projektowaniem potrafi zadbać o swój sprzęt komputerowy jak i sprzęt w firmie. Często taka osoba pracuje w mnijszych firmach gdzie sporadycznie potrzebna jest osoba techniczna do małych napraw. Krótko mówiąc informatyk grafik to taka złota rączka w świecie IT i grafiki

Projektant stron internetowych – Grafik ten znany jest również pod pojęciem Web Designer. Jak sama nazwa wskazuje, specjalista taki zajmuje się opracowaniem szaty graficznej stron internetowych. Zakres czynności tej kategorii grafików wykracza jednak zwykle poza samo opracowanie szablonu. Zlecając pracę Web Designerowi możemy liczyć na to, że opracowaną przez siebie szatę graficzną zmieni w pełni funkcjonalny interface witryny, który po przypisaniu do odpowiedniej domeny stanie się stroną internetową. Mimo, że Web Designerzy zapewniają usługi o bardzo szerokim spektrum, należy mieć na uwadze, że część zadań związanych z postawieniem serwisu powinno się zlecić osobom trzecim. W szczególności do czynności, o których tutaj mowa, należy zaliczyć zakup domeny, zapewnienie hostingu, czy też stworzenie tekstów, które mają pojawić się w serwisie.

Projektant interfaceów – Grafik ten, podobnie jak projektant stron internetowych, zajmuje się opracowaniem szat graficznych, które następnie zostają przeprogramowane w funkcjonalna całość. Różnica polega na tym, ze projektant interfaców specjalizuje się w wykonywaniu grafik, które zostaną wykorzystane nie w stronach internetowych, lecz w programach i aplikacjach. Chodzi tu tak o menu główne w grze komputerowej, jak i wykonanie przycisków do aplikacji na smartphona.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.


*